Ürün KategorileriRadyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) teknolojisi, radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir. RFID, temel olarak bir etiket ve okuyucudan meydana gelir. RFID etiketleri Elektronik Ürün Kodu (EPC) gibi nesne bilgilerini almak, saklamak ve göndermek için programlanabilirler. Ürün üzerine yerleştirilen etiketlerin okuyucu tarafından okunmasıyla tedarik zinciri yönetimi ile ilgili bilgiler otomatik olarak kaydedilebilir veya değiştirilebilir.

RFID etiketi, radyo frekansı ile yapılan sorguları almaya ve cevaplamaya olanak tanıyan bir silikon yonga, anten ve kaplamadan meydana gelir. Yonga, etiketin üzerinde bulunduğu nesne ile ilgili bilgileri saklar. Anten, radyo frekansı kullanarak nesne bilgilerini okuyucuya iletir. Kaplama ise etiketin bir nesne üzerine yerleştirilebilmesi için yonga ve anteni çevreler.

RFID etiketleri

RFID etiketleri 3 çeşit olabilir: pasif (etkisiz), yarı pasif (yarı etkin) veya aktif (etkin). En ucuz etiket çeşidi olan pasif etiketlerin kendi güç kaynakları yoktur, okuyucunun gücüyle çalışırlar. Buna karşılık, yarı pasif etiketlere ise, gelen sinyalden güç almaya gerek bırakmayacak küçük bir pil eklenmiştir. Daha geniş okunma alanına sahip bu etiketler daha güvenilir oldukları gibi, okuyucuya daha çabuk cevap verebilirler. Aktif etiketler ise, diğer çeşitlerden farklı olarak devrelerini çalıştırmalarını ve cevap sinyali üretmelerini sağlayan kendi güç kaynaklarına sahiptirler. Bu özellikleriyle yüksek performans sergilerler ancak maliyetleri de daha yüksektir.

RFID TAG VE ÇİPLERİ NELERDİR ? 

RFID çipi pasif ve kendine bağlı bir antenden oluşan içine belli miktarda bilgi yüklenebilen esnek yapıdaki devreye verilen isimdir.
RFID tagı uygun aplikasyon ve kapasite ile belirlenmiş bir rfid çipinin uygulamadaki çalışma koşulları göz önüne alınarak (ısı farkları, kimyasallar, darbeler) çiplerin daha güçlü anten ve daha güçlü kaplama ile zor şartlarda çalışmaya adapte edilmiş halidir.
 
Günümüzde RFID Akıllı Takip Sisteminin Uygulandığı Alanlar Çok Çeşitlidir.

- Hayvan Kimliklendirilmesi (Besi Ciftlikleri),
- İnsan Kimliklendirilmesi (Fabrikalar, Hastaneler),
- Araç Kimliklendirilmesi (Otoyollar, Otoparklar),
- Envanter Sayımı (Depo Giriş ve Çıkışları),
- Lojistik (Posta Servisleri, Kurye Servisleri),
- Endüstriyel Üretim Kontrolü,
- Kütüphane Yönetim Sistemi,
- Çamaşırhane Yönetim Sistemi,
- Atık Ve Çöp Toplama Dökme Yönetim Sistemi,
- Sağlık Sektörü,
- Fabrika Otomasyonu,
- Bagaj Takip Ve Çeşitlendirilmesi (Havayolları),
- Basınçlı Tüp Takip Sistemleri (Lpg, Bira Fıçıları),
- Akıllı Raf Sistemleri (Süpermarketler Yapı Marketleri),
- Oteller, Tatil Köyleri, Aquaparklar.
RFID Akıllı Takip Neleri Takip Edebilir?
- Ürünler,
- Üretim Aşamaları,
- Kalite Kontrol,
- Siparişler,
- Ekipmanlar,
- Personel,
- Sevkıyat,
- Demirbaşlar
 
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Ürünler  |  Yazılımlar  |  Hizmetler  |  İletişim

Tüm Hakları Neksuser Bilişim Hizmetleri’ne aittir. İzinsiz alınıp yayınlanması yasaktır.
Copyright © 2009-2010 Neksuser Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti.
Datamax Servis, Motorola Servis, Symbol Servis, Teklogix Servis, Zebra Servis, Argox Servis, Psion Servis